Furia inwestorów na giełdzie telekomunikacyjnej w Gdańsku. Dwaj zainteresowani uczestnicy

O ponad 34 proc. urósł we wtorek w kilka chwil kurs akcji gdańskiej firmy Aiton Caldwell (AC), świadczącej usługi telekomunikacyjne małym przedsiębiorstwom. Operator kontrolowany przez Krzysztofa Malickiego, Ryszarda Wojnowskiego (obaj pracowali lata temu dla Prokomu Software) i rodzinę Bednarskich od pewnego czasu szukał inwestora. Najwyraźniej znalazł chętnych. Alfavox i Telestrada zainteresowani Aitonem.

Najpierw zarząd Aiton Caldwell, któremu przewodzi Rafał Pietrzak podał, że podpisał umowę o poufności z poznańską firmą Alfavox Software w sprawie warunków badania formalno-prawnego, które ma przeprowadzić. Chwilę potem Telestrada, której głównym akcjonariuszem jest Jacek Lichota zaprosiła inwestorów do sprzedaży kontrolnego pakietu akcji, oferując po 0,36 zł za sztukę bez badania. Gdy piszemy te słowa kurs jest już powyżej tej ceny i wynosi 0,41 zł. To o prawie 22 proc. więcej niż dzień wcześniej. Telestrada również jest firmą giełdową.

Jeśli sądzić po zachowaniu notowań jej akcji (właściwie się nie zmieniły i papier kosztuje 17 zł), jej udziałowcy są umiarkowanie zadowoleni z pomysłu aby przejąć Aitona, albo w transakcję nie wierzą. – Jesteśmy zainteresowani konsolidacją rynku operatorów telekomunikacyjnych, ale nie chcemy przepłacać. Naszym zdaniem zakup Aiton Caldwell po cenie, którą proponujemy byłby korzystny zarówno dla nas, jak i dla założycieli Aitona. Interesuje nas przede wszystkim baza klientów tej firmy. My mamy pomysł, jak ograniczyć koszty tej spółki, a dla założycieli może to być ostatni moment, aby ją sprzedać – mówi nam Jacek Lichota, prezes i główny akcjonariusz Telestrady.

Ofi Na co liczy Telestrada

Oferta, którą ogłosiła Telestrada dotyczy minimum 6,22 mln, a maksymalnie 8,3 mln akcji Aiton Caldwell. To od 50,2 proc. do prawie 67 proc. wszystkich akcji wyemitowanych przez ten podmiot. Jacek Lichota zapewnia, że nie jest „po słowie” z żadnym ze znaczących akcjonariuszy AC. – Nie mamy porozumień z żadnym z założycieli Aiton Caldwell. Zainteresowaliśmy się tą firmą ponieważ oficjalnie poinformowała, że chce znaleźć inwestora – mówi Lichota.

Pytany, czy wie o umowie z Alfavox – nie przeczy. – Czytałem, że zarząd Aitona zawarł umowę o poufności z Alfavox Software. Natomiast myślę, że nasza oferta może być interesująca dla inwestorów. Oferujemy za akcję sporo więcej niż kosztowały walory tej firmy na giełdzie chociażby w ubiegłym roku — twierdzi. W treści oferty Telestrady podano, że może ona podnieść ofertę o ile dostanie zgodę biura maklerskiego pośredniczącego – DM Millennium.

Kim są inwestorzy dla Aitona?

Alfavox Software według Krajowego Rejestru Sądowego należy do Macieja Roehricha, a szefuje firmie Michał Góra, do którego należy spółka Alfavox. Firmy te zajmują się usługami informatycznymi i zatrudniają po około 20 osób. W 2022 r. miały w sumie 27 mln zł przychodu. Do klientów Alfavoksu należały banki, firmy ubezpieczeniowe, czy telekomu. Aiton Caldwell ma siedzibę w Gdańsku.

To dawny FreecoNet, firma, która przez lata przejmowała operatorów świadczących usługi głosowe w oparciu o protokół IP (VoIP) i zajmujące się także przesyłem ruchu telekomunikacyjnego w sieci stacjonarnej. W 2009 r. przejęła 30 operatorów świadczących usługi w oparciu o należącą do Netii platformę fon24.pl (m.in. Halo Interia, Fonea, Darmowe Rozmowy, TeleGadu). Rok później sfuzjowała się z Tlenofonem i do grupy dołączyły spółki należące do d. grupy Mediatel. W kolejnym etapie FreecoNet połączono z informatyczną Daterą.

W I kw. br. wykazał 2,1 mln zł przychodu, o 9 proc. mniej niż rok wcześniej. Strata operacyjna firmy wyniosła 0,29 mln zł, a strata netto ponad 0,3 mln zł. Telestrada, która też działa , w 2023 r. wykazała około 52 mln zł przychodu i 6,3 mln zł zysku netto. Wśród jej inwestycji są m.in. akcje Cyfrowego Polsatu, na których na razie mocno traci.