Kiedy wystąpi pełnia Księżyca w czerwcu 2024 roku? Widok truskawkowego Księżyca na nocnym niebie.

Kiedy dni robią się coraz dłuższe, fani nocnego nieba mogą nie być zadowoleni. Pomimo niego pod koniec czerwca czeka nas ważne wydarzenie astronomiczne, którego nie warto ominąć. Kiedy wypada pełnia Księżyca w czerwcu 2024? Tegoroczna Truskawkowa Pełnia wypada dzień po przesileniu letnim, czyli najkrótszej nocy w roku. Największe wrażenie Księżyc będzie jednak robił dzień po swoim najjaśniejszym punkcie. Księżyc będzie pięknym widokiem przez około trzy dni — warto zwrócić na niego uwagę, jeśli pogoda nam na to pozwoli.

Dlaczego pełnia w czerwcu nazywa się Truskawkową? Nazwy pełni Księżyca są przede wszystkim połączone z naturą. Czerwcowe wydarzenie astronomiczne swoją nazwę wzięło od Truskawki. Nosi również inne nazwy. Różany Księżyc kojarzony może być z czerwienią, a Gorący Księżyc z wysokimi temperaturami, które zaczynają panować w czerwcu. Czerwcowa pełnia od dawna była powiązana z wieloma ludowymi wierzeniami oraz obrzędami. Przez to, że wypada zwykle w okolicach najkrótszej nocy w ciągu roku, pełnia była kojarzona z Nocą Świętojańską, którą świętowano 21 czerwca. Dawniej było to okres, który przede wszystkim kojarzył się z magią i obrzędami plonów. Celebrowanie go miało zapewnić szczęście oraz bogactwo w najbliższych miesiącach.

Co zobaczymy na niebie w czerwcu? Nie możemy zapominać, że Truskawkowa Pełnia to nie jedyne wydarzenie, o którym warto wspomnieć w czerwcu. Dzień przed nią wypada przesilenie letnie. Otwiera ono astronomiczne lato. 20 czerwca o godzinie 4:12 wzejdzie Słońce, a następnie zachodzi o godzinie 21:22. Noce będą w tym okresie jaśniejsze niż zwykle, ponieważ będą pokrywać się z okresem bliskim pełni Księżyca. Jasne noce mogą jednak być znacznym utrudnieniem dla fanów zjawisk astronomicznych i mogą sprawić, że obserwacja nocnego nieba nie będzie łatwa.