Nowoczesne urządzenie daje nową nadzieję dla osób dotkniętych paraliżem.

Nowe urządzenie staje się szansą dla osób, które borykają się z oraz cierpią z powodu różnego rodzaju . Naukowcy mogą mieć rozwiązanie.

Zasada działania wyjątkowego urządzenia wydaje się wyjątkowo prosta. Nieinwazyjna maszyna niewielkich rozmiarów umieszczanych na skórze w pobliżu miejsca, w którym rdzeń kręgowy został uszkodzony. Po dwóch miesiącach terapii z wykorzystaniem nowego sprzętu .

Jak powiedział neurobiolog Chet Moritz, główny autor badań: – Myślę, że może to zmienić życie większości osób z uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Wcześniejsze badania innych naukowców wykorzystywały urządzenia, które były wszczepiane w pobliżu rdzenia kręgowego, zaś nowe urządzenie pozostaje poza ciałem.

Wszyscy myślą, że w przypadku urazu kręgosłupa wszystko, co chcesz zrobić, to móc znowu chodzić. Ale jeśli masz tetraplegię lub porażenie czterokończynowe, najważniejsze są sprawne ręce Reid stwierdziła, że jest „zachwycona” nowym rozwiązaniem. Pozwoliło jej między innymi na chwycenie telefonu i wykonanie rozmowy, a także na korzystanie z internetu.

Inny uczestnik badań, Sherown Campbell powiedział, że urządzenie pomogło mu poprawić m.in. szybkość pisania i gotowania. Stwierdził ponadto, że .

Terapia, która może zmienić życie

Ochotnicy, którzy brali udział w testach, są zgodni, że praca z urządzeniem była wyjątkowo wymagająca. Reid porównała to z „robieniem zajęć pilatesu palcami”. Naukowcy są zdania, że ciężka praca rozwija . Nawet wtedy, gdy urządzenie nie jest podłączone do pacjenta.

Specjaliści wskazują także, że wielkość grupy pacjentów, którzy brali udział w badaniach, była wyjątkowo duża. Zazwyczaj przy tego rodzaju testach bierze udział tylko jeden, dwóch ochotników.

Neurobiolog Gregoire Courtine, który nadzorował badanie, powiedział dla AFP, że analizy były: – , które wykazały bezpieczeństwo i skuteczność w poprawie powrotu do zdrowia po tetraplegice.

Naukowcy zdradzają, że firma odpowiedzialna za stworzenie rewolucyjnego urządzenia obecnie prowadzi rozmowy na temat . Specjaliści mają nadzieję, że urządzenie trafi na amerykański rynek jeszcze w tym roku. Jednocześnie chcą, by nowe rozwiązanie było dostępne także dla mieszkańców Europy.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym .

*** Co myślisz o Geekweeka? Twoje zdanie ma dla nas znaczenie. ***

  • i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage – polub i komentuj tam nasze artykuły!