Lek przyczyniający się do wzrostu ryzyka utraty wzroku. Specjaliści biją na alarm

Choć leki opracowywane są po to, aby nieść znaczącą poprawę stanu zdrowia, hamując przyczyny lub objawy choroby, a także zapobiegając jej rozwojowi, to niestety. Nowe badania wykazały, że mogą nie tylko pomagać pacjentom, ale też narazić ich na poważne konsekwencje w postaci utraty wzroku. Stosowanie niektórych leków a możliwość utraty wzroku.

Najnowsze analizy naukowe wykazały, że osoby, którym zostało przepisane leczenie semaglutydem, mogą być bardziej. Według ekspertów zapadalność na NAION była u pacjentów stosujących Ozempic, Wegovy i inne leki z grupy analogów GLP-1 kilkukrotnie wyższa.

NAION objawia się zwykle gwałtownie, a jest „izolowanym udarem istoty białej w nerwie wzrokowym, będącym najczęstszą przyczyną nagłej utraty widzenia z nim związanej”. Szacuje się, że tylko w Stanach Zjednoczonych choroba ta dotyka ponad 10 tys. osób każdego roku — często obustronnie.

  • Badacze alarmują.
  • Leki z grupy GLP-1 mogą zwiększać ryzyko wystąpienia NAION

Eksperci zaznaczają, że.

  1. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda przeanalizowali wyniki badań 16 827 pacjentów szpitala uniwersyteckiego Mass Eye and Ear Harvard, którzy byli leczeni albo semaglutydem, albo lekami innego rodzaju przez okres sześciu lat.
  2. Odsetek wystąpienia NAION w przypadku stosowania Ozempicu i innych leków z tej grupy był według badaczy znaczący.
  3. Chorzy na cukrzycę typu 2, którzy przyjmowali semaglutyd, mieli niż stosujący inne leki.

Pacjenci walczący z nadwagą lub otyłością, którzy przyjmowali leki takie jak Ozempic, byli natomiast.

Biorąc pod uwagę szybki wzrost stosowania semaglutydu i jego możliwe dopuszczenie do stosowania w leczeniu szeregu problemów innych niż otyłość i cukrzyca typu 2, kwestia ta zasługuje na dalsze badania, ale — powiedział Graham McGeown, honorowy profesor fizjologii na Queen’s University w Belfaście.

Ozempic i inne preparaty na cukrzycę i odchudzanie z kolejnym możliwym efektem ubocznym

Badanie nie jest jednoznaczne i miało swoje ograniczenia, jednak eksperci, którzy opublikowali w czasopiśmie naukowym JAMA Ophthalmology zaznaczają, iż.

  1. Nasze ustalenia należy traktować jako znaczące, ale wstępne, ponieważ potrzebne są przyszłe badania, aby przeanalizować te kwestie w znacznie większej i bardziej zróżnicowanej populacji — powiedział dr Joseph Rizzo.
  2. To informacje, których wcześniej nie mieliśmy i powinny być uwzględnione w dyskusjach między pacjentami a ich lekarzami, — zaznaczył ekspert.

Rzecznik prasowy firmy Novo Nordisk, producenta leków Ozempic i Wegovy, powiedział „The Guardian”: