Małżonka brytyjskiego premiera o polskich korzeniach. Tusk zapowiada: Współpraca z nami kluczowa

Nowym premierem Wielkiej Brytanii został lider Partii Pracy, Keir Starmer. Jego ugrupowanie zwyciężyło w wyborach do Izby Gmin po 14 latach działalności opozycyjnej, zdobywając 412 z 650 mandatów. Natomiast Partia Konserwatywna uzyskała 121 mandatów.

Okazało się, że żona nowego premiera, Victoria Starmer, ma polsko-żydowskie korzenie. Urodziła się w Londynie, gdzie jej ojciec, szanowany Żyd, był wykładowcą ekonomii. Pochodził z rodziny polsko-żydowskiej, która emigrowała do Wielkiej Brytanii przed II wojną światową. Matka Victorii była Brytyjką i pracowała jako lekarka środowiskowa, zmarła w 2020 roku. Keir Starmer ma starszą siostrę Judith, która ukończyła studia prawnicze i socjologiczne na Uniwersytecie w Cardiff.

Pochodzenie Keira Starmera

Donald Tusk skomentował pochodzenie Starmera w mediach społecznościowych, przypominając o ostatniej rozmowie z nowym premierem Wielkiej Brytanii. „Ostrzegał Anglików, że już za parę lat Polacy będą od nich zamożniejsi. Wczoraj wieczorem w czasie naszej rozmowy mówił o dumie z polskich korzeni swej żony i że będziemy dla niego kluczowym partnerem. Mamy przyjaciela nad Tamizą” – napisał Tusk.

W wynikach wyborów do Izby Gmin Partii Pracy przypadło 412 z 650 mandatów, podczas gdy Partia Konserwatywna uzyskała 121 mandatów. Liberalni Demokraci zdobyli 71 mandatów, Szkocka Partia Narodowa 9, Sinn Fein 7, Demokratyczna Partia Unionistyczna 5, Zieloni 4, Plaid Cymru 4, oraz Reform UK 4, a pozostali – 11.

Przyjęcie stanowiska premiera

Po nominacji na szefa rządu, Keir Starmer podziękował wyborcom za zaufanie i zapowiedział zmiany w kraju. – Dokonanie zmian w kraju nie jest jak naciśnięcie przełącznika. Świat jest teraz bardziej niestabilnym miejscem. To trochę potrwa, ale nie ma wątpliwości, że praca nad zmianą zaczyna się natychmiast, nie miejcie wątpliwości, że odbudujemy Wielką Brytanię z bogactwem tworzonym w każdej społeczności – oznajmił lider Partii Pracy.