Ostrożność na całym terenie Polski - wydano dwa różne rodzaje alertów

W sobotę z nieba znowu poleje się żar. W wielu miejscach temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza, a upałom towarzyszyć będą burze. IMGW wydało dwa rodzaje ostrzeżeń, które obowiązywać będą niemal w całym kraju. Pogoda znowu zrobi się niebezpieczna.

Po kilku dniach spokojnej aury, pogoda w sobotę przyniesie nam kolejną odsłonę upałów. Wraz z wysokimi temperaturami powrócą także burze. W weekend Polska znajdzie się w zasięgu niżu znad Morza Północnego, a na wybrzeżu zaznaczy się wpływ ciepłego frontu atmosferycznego. Z południowego zachodu zacznie z kolei napływać gorące powietrze zwrotnikowe. W ciągu dnia będzie raczej słonecznie. Termometry w wielu miejscach będą wskazywać od 28 do nawet 32 stopni Celsjusza, jedynie na północy chłodniej – około 26. Pogoda przyniesie upały.

Alerty IMGW także przed burzami. W związku z rosnącą temperaturą IMGW wydało na sobotę ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Upały najsilniej odczują mieszkańcy województw: lubelskiego, części podlaskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz pojedynczych powiatów na Mazowszu i w Małopolsce – tam obowiązywać będą ostrzeżenia drugiego stopnia. Alert pierwszego stopnia przed upałami wydano z kolei dla województw: lubuskiego, opolskiego, śląskiego, łódzkiego, południowej części zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, północnej części małopolskiego oraz większości wielkopolskiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. Ostrzeżenia pogodowe obowiązywać będą od południa w sobotę do niedzielnego wieczora.

Pogoda już cię nie zaskoczy! Sprawdzaj dokładne prognozy w naszym serwisie

Gdzie jest burza? Pogoda i nowe ostrzeżenia IMGW. W sobotę wieczorem na zachodzie kraju zacznie pojawiać się więcej chmur, z których przelotnie popada. W województwach zachodnich wystąpią burze, które będą przemieszczały się na wschód kraju. „Dość szybkie przemieszczanie się komórek burzowych będzie ograniczać występowanie dużych sum opadów, ale miejscami mogą wynieść do 30 mm. Lokalnie burzom towarzyszyć będzie grad” – podaje IMGW. Wiatr będzie porywisty, nawet do 100 km/h. Alert drugiego stopnia przed burzami obowiązywać będzie do końca dnia w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim oraz dla części Wielkopolski i Pomorza. W niedzielę na południowym wschodzie i wschodzie kraju obecne będzie jeszcze powietrze zwrotnikowe, ale od zachodu napłynie do Polski chłodniejsze powietrze polarne morskie.

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store.

Bądź na bieżąco i zostan jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!