Miroslav Klose zostaje trenerem w zasłużonym klubie na zakręcie

Miroslav Klose zakończył piłkarską karierę w 2016 roku i rozpoczął działalność jako trener. Najpierw był asystentem Joachima Loewa w reprezentacji Niemiec, a następnie pracował w młodzieżowych zespołach i był asystentem Hansiego Flicka w pierwszym zespole.

Na początku lipca 2022 roku otrzymał szansę prowadzenia austriackiego Rheindorfu Altach. Miroslav Klose wraca na ławkę trenerską. Były reprezentant Niemiec nie wytrzymał jednak na stanowisku zbyt długo, a po zaledwie 24 został zwolniony.

„W trakcie naszych analiz doszliśmy do wniosku, że zespół potrzebuje nowego impulsu, aby osiągnąć nasz cel, którym jest utrzymanie się w 1. lidze”. Od tamtej pory sporo mówiło się o jego powrocie – Miroslav Klose został oficjalnie ogłoszony we wtorek jako nowy trener 1. FC Nuremberg.

Po raz pierwszy będzie mógł poprowadzić trening z drużyną w poniedziałek 24 czerwca. „Miro jest niezwykle skrupulatnym i mającym obsesję na punkcie szczegółów trenerem. To był rasowy piłkarz, który sam na wszystko ciężko pracował i jest wzorem do naśladowania” – powiedział dyrektor sportowy Joti Chatzialexiou.

Tuż po tym głos zabrał sam trener. „Tradycja, pasja, uczciwa praca, wspaniali kibice – to wszystko, co kocham w piłce nożnej, jest tutaj” – podsumował na konferencji prasowej. Dodał, że nie miał żadnych wątpliwości, by przyjąć ofertę zespołu 2. Bundesligi.

„Poznaliśmy się jakiś tydzień temu i od razu przypadliśmy sobie do gustu! Wartości, jakie wyznaje klub, odpowiadają moim ideałom. Jestem osobą instynktowną i od razu miałem co do tego dobre przeczucia. Teraz mam zamiar wszystkich poznać i uścisnąć dłoń każdemu pracownikowi. Na to czekam z niecierpliwością” – oznajmił.

Zadeklarował również, w jaki sposób będzie grał jego zespół. „Pierwsze kroki będą ważne, aby zbudować fundament, który będzie działał. Chcę wywołać dynamikę. Chcę mieć i mieć pewną dominację na boisku. Właśnie o to mi chodzi” – stwierdził.

  1. 1. FC Nuernberg zajął w ubiegłym sezonie 12. miejsce w tabeli 2. Bundesligi z dorobkiem 40 pkt. Finalnie miał nad strefą spadkową osiem punktów przewagi.

Władze klubu marzą jednak o powrocie na najwyższy szczebel rozgrywkowy w Niemczech, który opuścili pięć lat temu. Chcieliby oczywiście nawiązać do najlepszych czasów, gdy w latach 1920-68 zespół aż ośmiokrotnie zdobywał mistrzostwo Niemiec.