Nadchodzi kolejna fala letniego wzrostu zakażeń COVID-19 oraz nowe warianty wirusa - sytuacja się pogarsza

Wymogi prawne dotyczące samoizolacji czy testowania są już dawno za nami, a (najnowsza w USA przyjęło jedynie 42 proc. osób w wieku 75 lat i starszych). Wciąż zaleca się wprawdzie , a także unikanie spotkań z osobami bardziej podatnymi na ciężkie choroby, np. osobami starszymi lub z osłabionym układem odpornościowym, jeśli podejrzewamy zachorowanie, ale mówiąc wprost dla większości z nas pandemia koronawirusa to już przeszłość.

Ale czy na pewno? Letnia fala COVID-19 BBC donosi, że , chociaż z drugiej strony trudno uzyskać dokładne dane na temat liczby przypadków ze względu na ograniczoną liczbę testów. Niemniej liczba przyjęć do szpitali wykazała niewielki wzrost, osiągając 3,31 na 100 tys. osób w tygodniu poprzedzającym 16 czerwca, w porównaniu z 2,67 na 100 tys. w poprzednim tygodniu, a najbardziej dotkniętą grupą pozostają osoby w wieku 85 lat i starsze.

W USA sytuacja wygląda podobnie, bo według danych Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wskaźnik hospitalizacji z powodu COVID-19 nieznacznie wzrósł do 1,5 na 100 tys. wizyt w szpitalu z 1,1 w połowie maja. Wskaźniki zgonów również osiągnęły najniższy poziom w czasie pandemii, ale co tydzień wciąż odnotowuje się około 300 zgonów związanych z SARS-CoV-2. W naszym kraju w czerwcu notowaliśmy dziennie od kilku do kilkunastu zachorowań, choć niewielka liczba wykonanych testów może nieco zakłamywać ten obraz, i tak.

Czy nowe warianty są groźne? Niemniej sytuacja wydaje się opanowana i spokojna, ale jak podkreślają naukowcy, zrozumienie najnowszych wariantów i ich objawów ma kluczowe znaczenie. W ostatnich miesiącach pojawiły się bowiem , którzy spokrewnieni są z wysoce zakaźnym wariantem JN.1. Ten z kolei. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) ścisłe je monitoruje, aby zrozumieć ich właściwości, ocenić stopień zagrożenia i sprawdzić, jak radzą sobie z nimi istniejące szczepionki.

Mówiąc krótko, , a najczęściej należą do nich: wysoka temperatura, nowy ciągły kaszel, utrata lub zmiana węchu lub smaku, duszność, zmęczenie, bóle ciała, ból głowy, ból gardła, zatkany nos lub katar, utrata apetytu, biegunka oraz nudności lub wymioty.