Reakcja szefa NATO na tragiczną śmierć polskiego żołnierza

Chcę przekazać kondolencje najbliższym żołnierza, który zmarł na granicy polsko-białoruskiej. Widzimy różne próby sabotażu, ataków cybernetycznych, a ważniejsze jest to, abyśmy byli zjednoczeni i nie dali się zastraszyć — oświadczył Jens Stoltenberg na szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki w Rydze. Następnie głos zabrał prezydent Duda.

— Został zamordowany ciosem sztyletu. Łączymy się w bólu z jego rodziną. Chcę zapewnić, że jako państwo polskie będziemy ścigać mordercę do upadłego, będziemy go ścigać, dopóki go nie dopadniemy. Wczoraj zostały wydane w tym zakresie zalecenia, działania trwają — powiedział prezydent RP Andrzej Duda.

Prezydent poinformował, że powstaną przepisy zwiększające zakres działania na granicy.

— Jutro mają zacząć się prace nad ustawą, którą ja przygotowałem przy współpracy z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego w ramach inicjatywy ustawodawczej — oświadczył Andrzej Duda.

Kraje B9 odgrywają kluczową rolę w sojuszu. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział także we wtorek w Rydze, że kraje Bukaresztańskiej Dziewiątki odgrywają kluczową rolę w zwiększeniu zdolności sojuszu do odstraszania i obrony.

Stoltenberg powiedział podczas konferencji prasowej, że w Rydze zakończyły się ważne dyskusje na temat przygotowań do lipcowego szczytu NATO w Waszyngtonie. Jak dodał, rozmowy dotyczyły tego, jak jeszcze bardziej zwiększyć wsparcie dla Ukrainy.

— Gościcie osiem wielonarodowych grup bojowych, podnieśliście gotowość naszych sił, podnieśliście wydatki obronne i jesteście w czołówce, jeśli chodzi o sojusznicze wsparcie dla Ukrainy — dodał Stoltenberg.