Rosyjska armia zwiększa szybkość. "Sytuacja robi się gorąca. Artyleria wroga działa na pełnych obrotach"

Rosjanie nie opuszczają i próbują za wszelką cenę zmiażdżyć ukraińską obronę w kluczowych obszarach frontu. W regionie Charkowa ukraińscy obrońcy powstrzymują ofensywę wroga w kilku obszarach jednocześnie. Na wschodniej flance Rosjanie próbują zdobyć Wołczańsk. Siły obronne powstrzymują rosyjską armię w mieście i uniemożliwiają jej dalszy atak.

Rosyjska operacja miała być skazana na sukces. Szalony plan Putina w Charkowie utknał w martwym punkcie — Nasi obrońcy oczyszczają ulice Wołczańska. Cztery pozycje ogniowe wroga zostały odparte, sześć podkopów zlikwidowano, a cztery zdobyto. Nasza artyleria aktywnie działa. Strzelanie z dronów jest nieco utrudnione, ponieważ wróg miejscami zagłusza sygnał. Myślę, że wyrównamy sytuację i poprawimy naszą pozycję — tak jeden z ukraińskich publicystów wojskowych podsumował sytuację w rejonie 7 czerwca.

Walki w rejonie Wołczańska

Według wojskowych pod koniec tygodnia oddziały wroga rozpoczęły aktywne operacje szturmowe w rejonie zakładu kruszywa, który częściowo spenetrowały. Jednostki ukraińskie zniszczyły kilka sztuk sprzętu Rosjan i uniemożliwiły im dalsze postępy.

Front wschodni

Na wschodzie Ukrainy Rosjanie nadal angażują znaczne zasoby, aby posuwać się naprzód w mieście Czasiw Jar. Główne walki toczą się w dzielnicy Kanał, która znajduje się na lewym brzegu kanału Siewierskij Doniec-Donbas. Pod koniec ubiegłego tygodnia Rosjanom udało się zająć zakład produkcyjny.

  • Rosjanie zdołali przełamać ukraińską obronę w okolicy Kanału i zająć dwie twierdze
  • Siedmiu obrońców Kijowa zostało wziętych do niewoli podczas szturmu w Kanału

W pierwszych dniach czerwca, Rosjanie cześciowo zdobyli większe wpływy w mieście Czasiw Jar i zajął część wieżowców. Zwiększyli też liczbę artylerii i grup piechoty. Ofensywę kontynuowali także w regionie Awdijiwki.

Front południowy

Na południu Ukrainy armia rosyjska częściowo posunęła się naprzód w rejonie Wremiwki. Trzykilometrowy obszar między miejscowościami Umanśke i Nowopokrowskie stał się trudnym do utrzymania terenem dla ukraińskich obrońców.

W sektorze Marjinki trwają zacięte walki we wsi Krasnohoriwka, którą rosyjska armia usiłuje zdobyć od kilku tygodni.