Sklep znanej sieci ogłasza upadłość, a pracownicy przejmują cały asortyment.

Popularne miejscowości w Kielcach ogłoszono upadłość sklepu Auchan

W Kielcach ogłoszono upadłość sklepu należącego do sieci popularnych dyskontów. Pracownicy zamykanego supermarketu nie otrzymali jeszcze zaległego wynagrodzenia. Zdecydowali się więc zająć towar i ogłosić jego wyprzedaż. Specjaliści wątpią jednak w legalność tego rozwiązania.

Jak podaje Radio Kielce, supermarket Auchan funkcjonował w tamtejszej Galerii Korona. Rozgłośnia dowiedziała się, że we wtorek ponad 20 zatrudnionych tam osób rozwiązało umowy z winy pracodawcy. Franczyzobiorca, który zarządzał dyskontem ogłosił bowiem upadłość.

O szczegółach sytuacji pisała w mediach społecznościowych także grupa Pracownicza Demokracja. Wedle jej doniesień, pracownicy zostali nie tylko bez pracy, ale i bez wypłaty zaległego wynagrodzenia. „Z tego powodu zajęli cały pozostały na stanie towar” – dodaje Pracownicza Demokracja, publikując zdjęcie wystawionej w sklepie informacji o wyprzedaży rzędu nawet 70 proc. Towar miał zostać zaje̘ty na poczet zaległych wypłat. „Zachęcamy do zakupów w sklepie. Można skorzystać z dużych przecen, a wszystkie pieniądze ze sprzedaży trafią do pracowników” – podkreśla solidarna z pracownikami organizacja, dodając, że za przeceniony towar można płacić wyłącznie gotówką.

Prawnik komentuje zajęcie towaru przez pracowników sklepu Auchan

Do sprawy odniósł się między innymi portal bezprawnik.pl, odradzając zakupy w dyskoncie. Specjaliści z portalu ostrzegają, że nawet w obliczu takich okoliczności pracownicy nie powinni zajmować mienia pracodawcy. Lepszym rozwiązaniem miałoby być zgłoszenie sprawy do Państwowej Inspekcji Pracy lub wkroczenie na ścieżkę sądową w celu wyegzekwowania zaległych wypłat.

Radio Kielce dodaje, że przedstawiciel firmy, do której należy dyskont nie odpowiedział na próbę kontaktu.