Atak na premiera Danii - decyzja sądu w sprawie Polaka

Dlaczego to jest ważne? Zdarzenie dotyczy bezpośredniego ataku na szefową duńskiego rządu. Premier Frederiksen zeznała, że została uderzona pięścią w prawe ramię na placu Kultorvet. Napastnik mówił w języku, którego nie rozumiała.

Co powiedziała Mette Frederiksen? Po incydencie premier Danii mówiła w mediach, że nie czuje się dobrze i musiała skorzystać z pomocy specjalisty. Mimo to kontynuowała wykonywanie obowiązków premiera. Kancelaria szefowej rządu opublikowała fragment wypisu ze szpitala, w którym napisano, że Frederiksen doznała kontuzji prawego ramienia oraz niewielkiego odkształcenia odcinka szyjnego kręgosłupa.

Czy podejrzany przyznał się do winy? Zatrzymany Polak nie przyznał się do winy, twierdząc, że nie pamięta zdarzenia. Lekarz, cytowany przez duńskiego nadawcę publicznego, zeznał w sądzie, że podejrzany był pod wpływem alkoholu i narkotyków. Duńska policja wykluczyła motyw polityczny ataku.

Zobacz więcej:

  1. Premier Danii miał zaatakować 39-letni Polak.
  2. Uderzył pięścią szefową duńskiego rządu.

Premier Danii wycofała się z aktywności publicznej. Doznała urazu kręgosłupa. Stan zdrowia duńskiej premier po ataku. „Nie doszłam do siebie”.