Autobus autonomiczny przewoził podróżnych po Parku Śląskim

Futurystyczny projekt Blees BB1, minibus bezkierowcy, właśnie przeszedł test w Parku Śląskim na granicy Katowic i Chorzowa. Pojazd opracowany przez gliwicki start-up Blees współpracujący z Politechniką Śląską może być ekologicznym uzupełnieniem miejskiej komunikacji. Wyposażony w nowoczesne materiały oraz innowacyjne rozwiązania, wyróżnia się na tle innych pojazdów.

Blees BB1 napędzany jest silnikiem elektrycznym, posiada zasięg 200 kilometrów i mieści do 15 pasażerów. Wyposażony został w sensory, systemy rozpoznawania obiektów 3D oraz sztuczną inteligencję. Kluczowym elementem umożliwiającym autonomiczną jazdę jest system lokalizacji zapewniający centymetrową dokładność.

Podczas pilotazowego programu w Parku Śląskim, minibus kursował na trzykilometrowej trasie zabierając pasażerów przez Aleję Żyrafy, obok Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, aż do Planetarium w ramach programu testowego od 13 do 24 czerwca.

Programowanie trasy i zapewnienie bezpieczeństwa

Przed rozpoczęciem testu trasa została przygotowana i skalibrowana, aby jak najbardziej odzwierciedlała warunki rzeczywistej jazdy po mieście. W trakcie pilotazu zaawansowany system jazdy autonomicznej uwzględniał różnorodne elementy drogi jak ronda, długie podjazdy, zmienne nawierzchnie czy obecność innych pojazdów i pieszych. System Blees BB-1 wykrywał przeszkody, innych uczestników ruchu i podejmował odpowiednie decyzje na drodze.

Liczne czujniki monitorujące obszar wokół minibusu zapewniały precyzyjną orientację na drodze i poprawną lokalizację na mapie przejazdu. Wszystkie manewry były monitorowane przez moduł nadzoru, który odpowiadał za zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu. Dodatkowo, w trakcie testu w pojeździe znajdował się lokalny operator, który mógł przejąć kontrolę nad pojazdem w razie konieczności.

Przyszłość autonomicznych pojazdów

Testy minibusu Blees BB1 w Parku Śląskim miały zbadać potencjał wykorzystania pojazdów autonomicznych w przyszłości. W ramach planu rozwoju mobilności w parku, autonomiczne pojazdy mogą stać się rozwiązaniem, które umożliwi wyeliminowanie ruchu samochodowego w centralnej części parku. Przetarg na dostawcę nowego systemu parkingowego oraz dostosowanie infrastruktury jest w trakcie przeprowadzania.

Już wcześniej, w listopadzie ubiegłego roku, minibus był testowany na trasie Doliny Trzech Stawów w Katowicach, korzystając z popularnego pasa dla rowerzystów. Testy autonomicznych pojazdów, takich jak Blees BB1, otwierają nowe możliwości w transporcie publicznym i mogą być realną odpowiedzią na problemy związane z brakiem kierowców.