Czy Viktor Orban planuje utworzenie nowej frakcji w Parlamencie Europejskim? Węgrzy sugerują rozmowy z PiS

Więcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej Onetu.
Naszym celem jest zjednoczenie sił prawicowych w PE – przekazał Orban (niespokrewniony z premierem Viktorem Orbanem), cytowany w czwartek przez portal 444.hu. Według jego słów jest jeszcze trochę czasu na negocjacje, a oficjalny komunikat w tej sprawie zostanie wydany wkrótce.

Na temat możliwości powstania nowej frakcji w PE, która obejmowałaby partie z krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4), informowały ostatnio węgierskie media. Viktor Orban kusi PiS. Partii Jarosława Kaczyńskiego grozi europejski rozłam Orban prowadzi rozmowy. Chce nowej frakcji w PE Rozmowy są prowadzone między partią Fidesz, ugrupowaniem ANO byłego premiera Czech Andreja Babisza oraz ugrupowaniem Smer-SSD premiera Słowacji Roberta Ficy – podał w środę dziennik „Nepszava”. Wcześniej ANO opuściła liberalną grupę w PE Odnowić Europę, a Smer-SSD został roku zawieszony w październiku 2023 r. przez grupę Socjaliści i Demokraci. Węgierski dziennik „Nepszava” informował w czwartek, że do nowej frakcji może dołączyć też Prawo i Sprawiedliwość. Były premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że prawdopodobieństwo takiego scenariusza wynosi 50 proc. Zaznaczył też, że słowacki Smer-SSD nie bierze udziału w rozmowach.

Obecnie europosłowie PiS należą do grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), która po wyborach stała się trzecią siłą w PE. Po dołączeniu do niej europosłów rumuńskiej nacjonalistycznej i antywęgierskiej partii AUR posłowie Fideszu wykluczyli wstąpienie do EKR. Media donosiły jednak wcześniej, że to kierownictwo grupy odmówiło Fideszowi ze względu na sprzeciw niektórych członków frakcji.

Do kiedy czas ma Orban? Po odejściu europosłów Fideszu z Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w marcu 2021 r. Fidesz nie należy do żadnej frakcji w europarlamencie. W wyniku przyjęcia europosłów opozycyjnej węgierskiej partii TISZA Petera Magyara w szeregi EPL, wystąpił z niej członek KDNP, które jest koalicjantem Fideszu na Węgrzech. Orban podkreślał wielokrotnie, że miał nadzieję na stworzenie w nowym PE sojuszu frakcji prawicowych, czyli EKR oraz eurosceptycznej i nacjonalistycznej grupy Tożsamość i Demokracja.

Jak będzie wyglądał nowy europarlament? Viktor Orban: Fidesz nie przystąpi do EKR Do utworzenia nowej grupy w PE potrzeba minimum 25 europosłów z co najmniej siedmiu państw członkowskich. Frakcje polityczne w PE powinny ukonstytuować się do 4 lipca, wtedy też w europarlamencie rozpocząć się mają rozmowy o obsadzeniu parlamentarnych komisji. Kadencja nowego europarlamentu zostanie oficjalnie zainaugurowana 16 lipca podczas sesji plenarnej w Strasburgu.