Gaz drożeje! Nowa stawka opłat została zatwierdzona

Wiemy, ile zdrożeje gaz. Już 1 lipca w życie wejdzie nowa taryfa PGNiG Obrotu Detalicznego za gaz wysokometanowy – wykorzystywany przez nas w gospodarstwach domowych. Ta została już zatwierdzona przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, o czym poinformowano w czwartek 27 czerwca.

Nowe stawki to koniec zamrożonych cen gazu. Będzie drożej. Dotychczas cena za 1 MWh gazu wynosiła w Polsce 200,17 zł, jednak nastąpi spora podwyżka. Czas obowiązywania nowej taryfy wyniesie rok, do końca czerwca przyszłego roku.

Będzie droższy gaz – nie bez powodu. Jak podają rządzący, podwyżka gazu była koniecznością i wiąże się z dziurą budżetową wynikającą z dotychczas zamrożonych cen za surowiec. W rozmowie z Faktem ministra klimatu Paulina Henning-Kłoska przyznała, że rocznie konieczne było dopłacanie do cen około 30 miliardów złotych. W samym tylko 2023 roku dziura budżetowa wynikająca z tych postanowień.

Sposobem rządu na złagodzenie efektów odmrożenia cen gazu jest bon energetyczny. Już od 1 sierpnia będzie można przesłać stosowne dokumenty, a czas na to będzie do 30 września tego roku.

Komu przysługuje bon energetyczny 2024?

Bon energetyczny to specjalne świadczenie za okres od 1 lipca do 31 grudnia 2024 roku. Aby go otrzymać, należy.

Według niego bon przysługuje rodzinom, w których średni dochód miesięczny w 2023 roku nie przekroczył około 2500 zł (gospodarstwo jednoosobowe) lub 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Stawki bonu energetycznego:

  • Co więcej, osoby ogrzewające prądem mogą skorzystać z dwukrotnie większych stawek, czyli odpowiednio 600, 800, 1000 i 1200 zł.