Ktoś wykorzystuje Twoje WiFi bez upoważnienia? Skuteczne sposoby, aby go z niej wyłączyć

Któś korzysta z mojego WiFi. Jak to sprawdzić?

Jak możemy sprawdzić, czy ktoś korzysta z naszego WiFi? Najprostszym sposobem jest skorzystanie z aplikacji, którą udostępnił nam dostawca sieci lub producent routera. W takim programie wyświetlą nam się wszystkie urządzenia, które korzystają z naszej sieci.

Jeżeli nie posiadamy takiej apki, istnieje inny, lecz równie prosty sposób na zweryfikowanie użytkowników internetu w naszym domu. Wystarczy zalogować się do interfejsu routera. Robimy to w taki sam sposób, jak wówczas gdy chcielibyśmy . W tym celu wpisujemy w pasek przeglądarki , co pozwoli nam się zalogować. Niezbędne dane są umieszczone na specjalnej naklejce na obudowie routera, lub w pudełku wraz z innymi informacjami.

Jeżeli ten sposób nie zadziała, to adres naszego routera jest inny – zdarza się to rzadko, ale jest możliwe. W takiej sytuacji musimy w pierwszej kolejności poznać właściwy adres. Aby to zrobić, korzystamy z kombinacji przycisków , a następnie wpisujemy otworzyć wiersz poleceń. Tam wpisujemy [ ] i wciskamy . W wyświetlonych informacjach szukamy frazy – zaraz obok będzie przedstawiony adres naszego routera, który wpisujemy do przeglądarki.

Po zalogowaniu się sprawdzimy aktywność w sieci. Dowiemy się, czy ktoś korzysta z naszego WiFi.

Jak zablokować komuś dostęp do WiFi?

Aby , należy zidentyfikować które urządzenie należy do tej osoby. Z listy podłączonych urządzeń musimy znaleźć te, które należą do nas (np. komputery, telefony itp.), a następnie sprawdzić, który z adresów nie pasuje do żadnego z posiadanych urządzeń.

Kiedy wiemy już, który adres należy do złodzieja WiFi, pozostaje tylko odłączyć go od naszej sieci. Sposób na zrobienie tego może się różnić w zależności od modelu urządzenia. Na szczęście w większości przypadków zablokujemy intruza przy pomocy interfejsu urządzenia, do którego uzyskaliśmy dostęp poprzez przeglądarkę.

Gdy usuniemy złodzieja WiFi z sieci pozostaje nam zabezpieczyć się na przyszłość. W takiej sytuacji warto Należy zadbać o odpowiednio skomplikowany ciąg znaków i wysokiej jakości protokół zabezpieczenia. Najlepiej, jeżeli nasz router posiada standard szyfrowania sieci lub ewentualnie . W przypadku braku obsługi nawet WPA2 konieczna może okazać się zamiania urządzenia na nowsze i wyposażone w lepsze zabezpieczenia.

Pamiętajmy, że korzystanie z „darmowego” internetu przez intruza to jedno, ale w przypadku słabych zabezpieczeń możemy stać się ofiarami cyfrowych kradzieży i nie tylko.

Jak zmienić hasło do WiFi?

jest prosta i w tym celu przyda nam się interfejs routera, o którym pisaliśmy wyżej. Wystarczy, że wpiszemy w przeglądarce adres (lub inny, zależny od modelu urządzenia) i zalogujemy się do panelu interfejsu. Tam znajdziemy wiele przydatnych informacji na temat naszej sieci, jak również wiele opcji konfiguracji. Jedną z nich będzie właśnie zmiana hasła sieci.

Aby ustawić , powinniśmy skorzystać z dość długiego ciągu znaków. Najlepiej, żeby zawierał litery różnej wielkości, cyfry, a także znaki specjalne – wszystko w nieoczywistej kombinacji. Z oczywistych względów powinniśmy unikać np. imion połączonych z datami urodzenia czy pseudonimów lub kultowego już „admin12345”. Takie proste hasła da się łatwo złamać i dostać do naszej sieci.