Największy odwiert w Polsce. Prace kontynuowane - "dążymy do osiągnięcia postawionego celu"

Praca wiertni zostanie wznowiona dzisiaj o 19.00. – Chcemy dotrzeć do zamierzonego celu, czyli głębokości 7 tys. metrów – powiedział PAP Rafał Szkaradziński, wójt gminy Szaflary, która jest inwestorem przedsięwzięcia. Poinformował, że od kwietnia przeprowadzono konsultacje z ekspertami z branży wiertniczej.

Brali w nich udział również eksperci międzynarodowi – informował Szkaradziński. Prace mają być wykonywane przy użyciu innego niż dotychczas świdra, dobranego specjalnie do tego rodzaju formacji skalnej. Ekipa wiercąca zastosuje także zmodyfikowaną płuczkę wynoszącą urobek na powierzchnię.

Zostanie też zmienione tempo wiercenia, czyli zmieni się nacisk świdra na formację skalną. Trudno przewidzieć, kiedy zakończą się prace. Początkowo planowano, że będzie to przełom marca i kwietnia tego roku. Zdaniem wójta, Wiercenie siedmiokilometrowego odwiertu geotermalnego w Szaflarach rozpoczęło się w kwietniu ubiegłego roku.

Postępy wynosiły od 40 do 50 m na dobę. Po natrafieniu na bardzo twarde skały, na głębokości 5900 m, prace zostały wstrzymane. Zaczęły się też obsypywać ścianki odwiertu. Według założeń projektowych, Na pierwsze pokłady gorącej wody o temperaturze 85 st. C natrafiono na głębokości około 3 km. Potem, na głębokości prawie 5 km, dotarto do gorącego źródła o temperaturze prawie 120 st. C.

Powstający odwiert w Szaflarach jest jedną . Gorąca woda ma być wykorzystywana głównie do ogrzewania budynków. Zaprojektowano geotermalną sieć dystrybucyjną o długości ponad 76 km, która obejmie gminy Szaflary i Nowy Targ, m.in. wsie Zaskale, Bor i Bańska Niżna.

Inwestycja, szacowana na 4,4 mln zł, została w 85 proc. dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Całkowity koszt odwiertu to 132 mln zł. Prace w całości finansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W 2019 roku uruchomił on wart 600 mln zł program “Polska Geotermia Plus”, którego celem jest zwiększenie wykorzystania zasobów geotermalnych. Obejmuje on budowę lub modernizację elektrowni geotermalnych, sieci ciepłowniczych oraz wiercenie studni poszukiwawczych.